Król wśród flag

8_Lekkim piorem_BozeCialo

W czwartek 26 maja obserwowaliśmy zdarzenia z wysokości sporo powyżej tłumu. Każdy z nas rozglądał się to na prawo, to na lewo, aby mieć pewność, że flaga, którą trzyma w dłoni, powiewa w jednym rytmie z pozostałymi. W końcu na podest wkroczyli kardynał Nycz, biskupi oraz księża, a wraz z nimi– przyozdobiony złotem Ten, który był w tej uroczystości najważniejszy. Bóg pod postacią chleba.

Centralne warszawskie obchody uroczystości Bożego Ciała zgromadziły licznych wiernych. Nie zabrakło archidiecezjalnych pasterzy – kardynała Kazimierza Nycza, biskupów Piotra Jareckiego, Rafała Markowskiego, Michała Janochy. Procesji zmierzającej od Archikatedry św. Jana do placu Piłsudskiego przyświecało upalne słońce.

Etapy procesji zostały wyznaczone przez ołtarze: trzy z nich przygotowano na Krakowskim Przedmieściu,a ostatni postój zaplanowano na placu Piłsudskiego. Jako grupa wolontariuszy o godzinie 10.15 pod przewodnictwem ks. Jacka Laskowskiego wyszliśmy z budynku kurii na Miodowej. Ubrani w białe koszulki wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży, nieśliśmy zwinięte flagi krajów, w których poprzednio odbywały się spotkania młodzieży z papieżem. Bocznymi uliczkami dotarliśmy do ołtarza przed kościołem Wizytek, na wylocie ulicy Królewskiej. Była to trzecia w kolejności stacja procesji. Ustawiliśmy się w dwóch rzędach po obu stronach podestu i przećwiczyliśmy powiewanie flagami, aby później wszystko poszło zgodnie z planem.

Wkrótce procesja dotarła pod kościół wizytek. Gdy niesiono Najświętszy Sakrament do ołtarza, opuściliśmy flagi na znak szacunku, a na czas pozostałej części obrzędów przy tej stacji pozostawiliśmy je oparte o ziemię. Jasne, proste drzewce i kolorowe flagi krajów pięknie wkomponowały się w nastrój i charakter uroczystości. Ten radosny przemarsz był celebracją obecności Chrystusa wśród nas, a towarzyszyły jej okazałe bukiety kwiatów i przystrojone ołtarze.

Flagi poprzednich gospodarzy Światowych Dni Młodzieży pełniły podczas procesji bardzo ważną funkcję – przewodniczący uroczystościom kardynał Kazimierz Nycz nawiązywał do tego. Mówił między innymi: „Nie wystarczy zawiesić spory na czas przyjazdu papieża. To by było za mało. Trzeba zacząć po nowemu rozwiązywać ludzkie spory, tak jak przystało ludziom, którzy idą od ołtarza Eucharystii”.

Tekst: Paweł Paradowski

Autor zdjęć: Alek Wiśniewski

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *