Odcinek 2. O tym, jak ksiądz Jan Sikorski został Bożym Robinsonem Cruzoe

3a


Fot. Kasia Biersztańska

„Cóż wiodło cię znowu na morze? –

można by zadać pytanie.

Nie wiem, co na nie odpowiedzieć.

Pytajcie tak samo muchy,

dlaczego brzęczy i lata.

Pytajcie tak samo zwierza,

dlaczego kąsa i drapie.

Pytajcie ryby i ptaka.

I ognia, dlaczego płonie.

I wody, dlaczego płynie.

Taka natura jest rzeczy.

Żeglarza ciągnie na morze”

Przypadki Robinsona Cruzoe

Daniel Defoe

 

7 czerwca w Centrum Myśli Jana Pawła II odbyło się wyjątkowe spotkanie z księdzem Janem Sikorskim, który podczas prawie trzygodzinnej rozmowy z wolontariuszką Barbarą Pieniężną opowiadał o swojej posłudze kapłańskiej, o życiu pełnym przygód, o spotkaniach z nieprzeciętnymi ludźmi, a przede wszystkim o tym, czym w jego rozumieniu jest miłosierdzie. Ważnym elementem stała się również dyskusja z wolontariuszami, a na koniec rozdano niezwykłe prezenty – książeczki przygotowujące do sakramentu pokuty, napisane przez naszego gościa.

Ksiądz Jan Sikorski podczas swojej życiowej wędrówki zdawał się na wolę Boga, który stawiał na jego drodze ludzi wyjątkowych i wielkich szczególnie dzięki ich czynom: kardynała Stefana Wyszyńskiego, księdza Jerzego Popiełuszkę, internowanych więźniów. Spotkania te często były bardzo spontaniczne i odbywały się w różnych niespodziewanych okolicznościach. Jeszcze podczas nauki w seminarium ksiądz Jan zdecydował się ruszyć na spotkanie z kardynałem Wyszyńskim. Mimo niebezpieczeństw, które czyhały na niego po drodze, nie tracił odwagi. Ta pierwsza wizyta zaowocowała po latach propozycją pracy na stanowisku kierownika seminarium duchownego. Mimo że młody wówczas ksiądz Jan chciał uniknąć tego rodzaju odpowiedzialności i zadania, które wewnętrznie było sprzeczne z jego marzeniami, a przede wszystkim – z jego temperamentem, zgodził się na podjęcie kolejnego wyzwania, ponieważ był świadomy, jak wielkie było to wyróżnienie ze strony kardynała Wyszyńskiego.

Ksiądz Jan Sikorski mówił dużo o idei szerzenia miłosierdzia przez działanie i różnorodnie pojęty humanizm, w którym najważniejsze jest patrzenie na każdego człowieka jako na uosobienie samego Boga. Niezależnie od ścieżek życiowych, popełnianych błędów, doznanych lub wyrządzonych krzywd należy dążyć ku Dobru i Miłości w praktyce. Dowodem jest choćby duszpasterska posługa dla internowanych w więzieniu na warszawskiej Białołęce w czasach PRL-u czy całodobowa adoracja w parafii św. Józefa Oblubieńca w Warszawie na Kole, gdzie bezdomni mogą szukać schronienia przez całą noc.

Na pytanie o to, czym się kierować podczas rozeznawania powołania, kiedy mamy wybrać pomiędzy jednym dobrem a drugim, padła zdecydowana odpowiedź: modlitwa, pytanie do Boga, a jeśli nie wiemy, czy coś ma sens, to należy tak czy siak nie ustawać w działaniu – najwyżej poniesiemy porażkę. Ksiądz podzielił się z nami swoją szczególną inspiracją z młodości, kiedy to zafascynował się książką o Robinsonie Cruzoe. Wyciągnął z niej naukę, jak zrobić coś z niczego w sytuacji, która wydaje się bez wyjścia. Jakieś rozwiązanie jednak zawsze jest, co widać na przykład podczas pracy z więźniami. Gdy ksiądz Jan został zapytany o to, jak rozmawiać z tymi, którzy są oporni na działanie Boga i pokazują to na samą myśl o wierze czy religii, odpowiedział: ja nie oceniam, nie pytam, co zrobił i dlaczego. Po prostu rozmawiam z człowiekiem, dodaję mu otuchy, widzę w nim Chrystusa cierpiącego.

Sandra Stencel

 

Fot. Kasia Biersztańska

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *